Elektroinstalace na míru
  Co to je Infratopení ?

Podstatnou část slunečního záření tvoří infračervené (tepelné) záření, což je elektromagnetické záření o vlnové délce delší než viditelné světlo, ale kratší než mikrovlnné záření.

S úmyslem ohřát se, si tuto energii sami vyrábíme od doby, kdy člověku začal sloužit oheň. Od otevřeného ohniště  a rozpálených kamenů nás vývoj postupně přenesl přes kachlová kamna až k dnešním typům nástěnných a prostorových zářičů. Tento druh ohřívání je pro člověka nejpřirozenější, zvykáme si na něj již více než milion let.

Tepelný efekt infračerveného záření dokážeme již zhruba 100 let popsat i pomocí fyzikálních zákonů.

Rozdíly v konstrukci a typu topného elementu a nosného materiálu, mají vliv na vnitřní a povrchovou teplotu zářiče. To má vliv na vlnovou délku produkovaného záření v rozmezí infračerveného spektra. V důsledku to pak znamená, že některé systémy jsou vhodnější k vytápění prostor s velkou akumulací, pokud dosahují alespoň běžně doporučované šířky ( 45cm plná cihla ) a některé jsou vhodné do prostor s menší akumulační schopností ale dobrou izolací.

Zatím co konvekční topný systém, který jako podmínku fungování potřebuje velký teplotní rozdíl vzduchu ohřátého topným tělesem a vzduchu v místnosti který používá pro přenos tepla. Infračervený topný systém ohřívá až z 80-ti procent (u novějších typů až z 95-ti procent ) přímo stěny, všechny pevné předměty v místnosti i lidské tělo. Na druhotné ohřátí vzduchu je pak využito maximálně 20 procent energie. To je jedním z důvodů velké úspory energie  v případě infračerveného vytápění. A naopak velkých nákladů na konvekční vytápění, protože vzduch tepelné vlny nevyzařuje, ani jimi nemůže být ohříván. A nezáleží na tom, jaký je u kovekčních topných systémů primární zdroj energie ( plynový kotel, kotel na tuhá paliva, elektrický konvektor, tepelné čerpadlo ), vždy je konečným mediem pouze vzduch.

Infračervené vlny jsou ve velké míře odráženy prosklenými plochami a absorbovány stěnamy, stropem a podlahou. To je další úspora energie. Výsledkem je pak příjemná tepelná pohoda. Rovnoměrná teplota v celé místnosti umožňuje vytápění na nižší teplotu.

Vzduch necirkuluje a nevíří prach, zůstávají čisté stěny a záclony, suché stěny teplejší než vzduch neumožňují srážení vlhkosti a vznik plísní.

Přiměřená vyšší relativní vlhkost vzduchu umožňuje lepší dýchání i alergikům a astmatikům. Lidské tělo je příznivě stimulováno infračervenými paprsky a to má blahodárný vliv na celý lidský organismus.

Topení založené na ohřívání vzduchu, tyto výhody neposkytuje a ještě spotřebujete mnohem více energie.

 

  Přednosti Infratopení

– příjemný pocit tepla jako u kachlových kamen

– nespaluje kyslík ani nevysušuje vzduch

– teplota u podlahy stejná jako u stropu

– suché zdivo, žádná kondenzace vody na stěnách, odstraňuje plísně

– nedochází k víření prachu

 

  Náklady

– nejnižší provozní náklady ve srovnání s ostatními topnými systémy (přímotop, elektrokotel, plyn … )

– pořizovací náklady srovnatelné s moderním centrálním vytápěním na plyn

– nižší náklady při sanaci starých domů bez centrálního vytápění

 

  Funkčnost

– šetří místo; kompaktní ploché elementy (25mm)

– vysoká provozní bezpečnost, poruchy jsou prakticky vyloučeny

– jednoduchá obsluha a regulace pomocí termostatu

– přesné měření spotřeby, stále kontrolovatelné

– přesně spočítatelná spotřeba elektrické energie pro každý prostor nebo pro každé topné těleso